PŘÍBĚH MIROSLAVA BAUERA

Do 1989 revoluce pracoval v dodavatelsko - inženýrském závodě Vítkovických železáren.

Po revoluci se dostal ve výběrovém řízení na stáž v rakouském Voest Alpine a studoval s rakouskými manažery leadership a další manažerské dovednosti.

Po návratu v roce 1991 založil pobočku ASA – Abfal Service Austria a dovedl ji až na první pozici v České republice.

Od roku 1993 působí jako konzultant a krizový manažer ve firmách jako Válcovny plechu Frýdek Místek, Královopolská a.s., a dalších.

 

Od roku 2000 působí i jako kouč manažerů. V roce 2005 zakládá Kaizen Institute Česká republika, dnešní Bauer Lean Consulting.

Má zkušenosti ze spolupráce s firmami Rakouska, Japonska, Ruska, Německa, Mauricia i dalších zemi západní Evropy, Ameriky a Asie.

V současnosti spolupracuje přibližně s dvaceti leadery velkých firem a koučuje třicet top a middle manažerů.

KDO ZA FIRMOU STOJÍ

Miroslav Bauer.jpg

"Víme z vlastní zkušenosti, co funguje a co ne. Jsme si vědomi, že úspěch není jen o získání hmatatelných finančních výsledků, ale především o vývoji lidí."

Čím se liší Lean production a Kaizen?

MB: Neliší se to vůbec. Lean je cíl, Kaizen je cesta.

V čem je Kaizen lepší než jiné metody?

MB: Já si myslím, že je to celosvětový standard úspěšných firem. Vychází to z Toyoty, která s tím začala po 2. světové válce. Má za sebou více jak 80 let působení, je z hlediska výrobních firem nejziskovější na světě, s největším akciovým součtem, ale nejsem kapitálový odborník. Vyvíjí se 80 let a nikdy, pokud vím, nebyla ve ztrátě. Všichni to od ní kopírují, protože z hlediska produktivity, čili dosažené hodnoty na jednoho zaměstnance na jednotku času, je to světový rekordman.

Je Lean a Kaizen vhodný speciálně pro určité obory?

MB: Hodí se opravdu pro všechno. Většinu místní ekonomiky tvoří nadnárodní výrobní podniky – tam je to bez diskuze, ale zabývají se tím i banky a pojišťovny. Někde se to jmenuje Lean, někde Kaizen, ale za vším se skrývají ty metody odstranění plýtvání a optimalizace procesů.

Kdo v ČR Lean používá?

MB: Všechny nadnárodní firmy.

Co se týče ryze českých, tak my třeba teď děláme ve firmě RM Gastro. Určitě bych mohl vyjmenovat celou řadu dalších.

České firmy se často zabývají lean production. Ale dělají to třeba tak, že někoho pošlou ven na školení, a potom si to zkoušejí. Máme stovky klientů, kteří absolvují kurz v Lean Academy a Lean pak provozují, a my už to nedokážeme sledovat – je to jejich interní záležitost.

Také bych málem zapomněl na nádherný příklad, největší firma v tomto státě – Škoda Mladá Boleslav. Tam jsme vzali manažery do Japonska a oni přijeli a vybudovali tréninkové centrum, které je, podle mě, možná nejlepší v Evropě, jedno z nejlepších na světě pro tyto metody. My jsme dodali ten duch Kaizenu – hry, různé simulace – na tom je to celé postavené.


Náš tým


Naši partneři

bauer-partneri.jpg

Makoto

Licg

Lean Service Institute

Lean Management Consulting Group

BAUER CONSULTING V ČÍSLECH

20

BENCHMARKŮ ročně do nejlepších firem

40

LEAN EXPERTŮ a MANAŽERŮ trénujeme v naší Lean Academy

200 +

PROJEKTŮ změny kultury z fire fighting na Lean Leadership