Ve snaze přispět inspirací a příklady jsme zorganizovali webinář na téma „Krize jako příležitost“ s obsahem: Jak předvídat, význam scénářů, assessment stupně krize každé společnosti v současné situaci, jak udržet morálku týmu, význam break even point, hledání skrytých šampionů, využití guerilla marketingu a co doporučujeme udělat během tří týdnů.

Na závěr hodinové přednášky se vyjádřil jeden z účastníků, že jsem nedal žádný konkrétní návrh „jak se stát Messim“. Donutil mne k zamyšlení a k závěru, že v už propuklé krizi je takový cíl blbost.

Messimu když pominu talent trvalo asi 15 let než se stal jedním z nejlepších hráčů všech dob.

Současnou situaci firem bych přirovnal k přestávce fotbalového utkání kdy mé mužstvo prohrává 5:0 a pak se budu modlit aby už byl konec, nebo 3:0 a staly se případy v Evropské lize kdy mužstvo konečný výsledek obrátilo v stav 4:3 nebo 5:4 na konci.

Jak se to podařilo? Co se dělo o přestávce a v druhém poločase na hřišti? Co byly příčiny obratu?

Jednak sebedůvěra (měli jsem v prvním poločase smůlu), ale tato situace nemůže trvat celý zápas.

Spekuluji, že motivační řeč (nebo řvaní trenéra) v šatně. Změny sestavy. V druhém poločase leadra na hřišti, který dal rychlý gól a atmosféra jak mi potvrdíte z vlastních zážitků se zcela změnila, mužstvo zahájilo smršť útoků a soupeř začal zoufale bránit. Změnilo se tedy myšlení obou mužstev. Naše myšlení: „Ještě můžeme vyhrát“.

 

A nyní ke změnám spojeným se současnou krizí:

Přichází nový svět zvýšené hygieny, méně cestování, vlna bankrotů, vysoká nezaměstnanost, zásahy státu, které bohužel brání očistnému procesu s cílem, přežijí všichni tedy i nemocní. U lidí ano ale u firem?

Taky mne zaujaly manažerské chyby na začátku krize, některé firmy pokračovaly nějakou dobu ve výrobě, i když neměly už zakázky, takže začaly shánět zbytečné skladové prostory. Firmy automotive obnovily výroby a tedy i dodavatelé s výjimkou Toyoty a já se ptám kdo bude ta auta kupovat? Jaké jsou prognózy prodejců aut? Neženeme se do ještě většího ekonomického průseru než musíme?

Děláme to co si přejeme a ne to co by se mělo !

Ve vyhořelém domě ještě doutná oheň a už se hrneme do překotné obnovy ?

Myslím, že se stane ještě hodně chyb a dalších menších krizí, nicméně lidstvo má v sobě takovou sílu, že nakonec jako pták Fenix znovu dosáhne zcela novou úroveň existence.

Jen vzpomeňme jak druhá světová válka akcelerovala řadu vynálezů, které předběhly dobu o desítky let a dodnes na nich stavíme.

Hledejte v současné situaci svou příležitost. Jsou a velké !!!